Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek
Pro dceru tvůrce VSD Liru Vessex se konstrukce Imperial Star Destroyeru stala inženýrskou noční můrou Jenže Loďstvo jej chtělo a Císař jej vyžadoval a tak se první z Destroyeru dostal do služby. ISD má dostatečnou palebnou sílu, aby zničil menší flotilu nepřátelských lodi, dokonce "sterilizovat" planetu. Existuje mnoho hvězdných systémů jejichž hrubý domácí produkt je menší než cena ISD. A také je mnoho národů, které nikdy za celou svou historii nepoužívaly tolik energie jako jediný Star Destroyer při skoku hyperprostorem. Útokem jediného Star Destroyeru a jeho doprovodných plavidel je Impérium schopné zničit jakéhokoli nepřítele. Je nemožné, aby bylo loďstvo v každém hvězdném systému, ale diky ISD to ani není nutné. Umožňuje totiž Císaři zasáhnout kdekoli a kdykoli. Star Destroyery se dělí podle technologie, rozlišujeme tři druhy (ISD I, ISD II, ISD III).

Obrazek

TIE Bomber je primární Imperiální bombardér. Přestože je pomalejší a méně obratný než standartní TIE Fightery, je schopen dokonalého "chirurgicky čistého" útoku proti pozemním i vesmírným cílům. TIE Bomber má dvojici trupů a prodloužené solární panely. První trup chrání pilota a jiné palubní systémy. Druhý "odpalovací" trup sktývá zásobník, odpalovač a zaměřovací systém pro bomby, rakety nebo torpéda. Bomber může být vybaven širokou škálou zbraní včetně bomb, raket, protonových torpéd, orbitálních min a granátů. Dvojice čelních laserů jej navíc chrání před nepřátelskými stihačkami. Tyto stroje bylo možno vidět téměř při všech akcích Impéria.

Obrazek

Lambda raketoplány je možné nalézt po celé galaxii a jsou známé pro jejich mimořádný design. Narozdíl od mnoha návrhů imperiálních strojů, které jsou všechny o ničivé síle a mechanické účinnosti, Lambda trochu připomíná starodávného ptáka. Jeho dvě dolní křídla se mění podle aktuální situace: při normálním letu jsou dole, ale při letu v atmosféře či při přistávání se zvedají nahoru. Zpod kabiny se vysouvá teleskopická rampa, která je určená pro obsazovací operace a nakládání. Narozdíl od ostatních raketoplánů je Lambda vybavena spolehlivým hyperdrivem a tak se stává vhodným i pro nejdůležitější úkoly. Později Cygnus vyvinul vojenskou verzi tohoto stroje.

Obrazek

Tento stroj byl používán Lordem Vaderem v průběhu bitvy u Yavinu. Byl pro něj speciálně navržen na základě požadavku na nový TIE stroj se štíty a hypermotorem. Výsledkem tohoto vývoje byl TIE-Advanced, který znovu nastolil převahu Impéria ve stíhačkách. Parametry tohoto speciálního prototypu nebyly zveřejněny, předpokládá se však, že jsou shodné s finálním modelem

Obrazek

TIE (Twin Ion Engine) Fighter je nejznámnějším symbolem Imperiální flotily. Lze je nalézt na menších Imperiálních křižnících a na odlehlých základnách Říše. Jsou to krátkodosahové stihačky, snadno rezeznatelné podle dvojice solárních panelů umístěných na opačných stranách malého kupovitého kokpitu. Bývají nasazovány jak při obraně planet a křižníků, tak i při eskortě či útoku proti nepřátelským silám. TIE Fighter má pouze podsvětelné motory, které mu poskytují vysokou rychlost a manévrovací schopnosti, ale také jej nutí vracet se na svou základnu a znemožňují mu únik z boje do hyperprostoru. Základní verze nemá žádné štíty, přídavné zbraně a také systémy podpory života. Piloti tedy musí nosit hermetické obleky vybavené recyklátory vzduchu. TIE Fighter má dva, dopředu namířené laserové kanóny, které berou energii ze stejného zdroje jako většina lodních systémů - ze solárních panelů.

Vzhledem k jejich rozšíření se později objevily mnohé modifikace základního stroje. První se stala tzv. šedá verze postavená z odolnějších slitin použitých nedlouho poté při konstrukci TIE Interceptoru. Šedá verze TIE/In byla dále modifikována na průzkumný stroj TIE/rc, lehký bombardér pro pozemní podporu TIE/gt a TIE/fc, který sloužil jako stroj pro poskytování telemetrických a navigačních dat velkých křižníků, čímž umožnil provádět lépe koordinované a přesnější útoky.

Dalším výrazným přínosem bylo doplnění stroje o štíty, které provedl admirál Zaarin.

Tyto stroje bylo možno vidět téměř při všech akcích Impéria.

Obrazek

TIE Interceptor je výsledkem aplikace vylepšení vyvinutých pro TIE Advanced X-1 Prototype Darth Vadera. Je rychlejší, obratnější, a mnohem nebezpečnější než obyčejné TIE Fightery. Interceptor má s Fighterem shodný kokpit, druh motorů a upevnění solárních panelů, samotné solární panely však byly prodlouženy a vytvarovány tak, aby poskytovaly více energie bez omezení výhledu pilota. Tak loď také získala menší profil, což ji činí mnohem hůře zasažitelnou. Oproti Fighteru má také silnější motory, díky kterým dosahuje téměř rychlosti A-Wingu. Interceptor je nejlepším strojem pro souboje mezi stíhačkami. Výzbroj zahrnuje čtyři lasery, umístěné na špičce čepelovitých křídel. Stejně jako jiné běžné TIE také Interceptor má slabý pancíř a nemá žádné štíty. Jeho piloti musí spoléhat na manévrovací schopnosti svých strojů a na početní převahu. Tyto stroje bylo možno vidět téměř při zničení druhé Hvězdy smrti.